16 Temmuz 2013 Salı

GİTTİ KOSKOCA THEMIS
"Vikipedi'de Themis (adalet tanrıçası) tanımı: Themis, Olympos’ta yaşar, Tanrıların toplantılarına başkanlık eder, Olympos'taki düzeni o korur, Homeros’u da tanır, bilir onu, Hera ile Zeus’la konuştuğunu gösterir İlyada’da, ama çok söz edilmez Themis ten, efsanesi, öyküsü yoktur, Her yerde her zaman vardır. Ürettiği, tanrısal varlıklarla sürdürür etkisini, bu varlıklarlarda Tanrılardan daha güçlü oldukları için ehramın tepesinde oturur gibidir Themis. Adı da koymak, yerleştirmek, oturtmak anlamına gelen bir kökten türemiştir .

Kısaca belirtmek gerekirse; “Kılıç” adaletin verdiği cezaların caydırıcılığını ve gücünü, “Terazi” adaleti ve bunun dengeli bir şekilde dağıtılmasını simgeler. “Kadın” ve “Bakire” olması bağımsızlığı ifade eder. Ayrıca kadının gözü bağlıdır. bu da tarafsızlığını simgeler.Hukukun evrensel ilkelerini simgesel olarak taşıdığı için Themis heykeli adaleti en iyi şekilde ifade etmektedir."

Şimdiyi tanımlamak için kendimi çok yormayacağım. Son bir kaç yıldır olanları (son on yıldır diyelim) tek tek anlatmaya kalksam blog yerine bir wikileaks inşaa etmem gerekir. İktidara kendilerine uygulanan adaletsizliği bertaraf edebilmek için geldiğini söyleyen, isminde Adalet kelimesini barındıran, genel başkanı uğradığı haksızlık nedeniyle hapis yatmış ve bunun intikamını kendine (neredeyse Steven Seagal ölçüsünde) görev edinmiş, 28 Şubat'ı dilinden düşürmeyen hükümet bu sabah, üniversite öğrencisi çocukları ciddi anlamda bir kanıta, bulguya, olaya, şahide, tanığa dayanmadan keyfi olarak tutuklattırdı. 
Demokrasinin anlamını kaybettiği ve kelime olarak bir paspastan daha değersiz bir hale geldiği bu ülkede, adalet de elbet aynı zemine serildi. Bugün işlediğiniz suçtan yırtabilmeniz tamamen hükümetle ne kadar itiştiğinize bağlı. Şöyle ki; eğer tecavüzden, hırsızlıktan, cinayetten, cinayete teşebbüsten yargılanıyorsanız yırtma şansınız (herhangi bir milletvekilinin etrafına saldırmadıysanız) çok yüksek. Dert etmeyin. Kaos bir harika dostum!
Gel gör ki düşünsel bir eylemde bulunmuş ya da buna yeltenmiş hatta eliniz çenenizde bir dakikadan fazla uzaklara falan dalmışsanız bittiniz! Saklanacak delik bulun ama bulurken arkanızda adam bırakmamaya çalışın. Zira sizi bulamazlarsa kardeşinizi tutukluyorlar (bkz: bu sabahki tutuklamalar); sonuçta onlar da kotayı doldurmak zorunda. 
"Anarşik, isyankar, ne idüğü belirsiz, edepsiz çocuklar işte" demeden önce bir dinlemeyi, ne diyor bu çocuklar bir anlamayı deneseniz. Hükümet bu çocukları yola getiriyor, polis de mürebbiyelik ediyor diye kendinizi avutmadan önce birer anne-baba olarak, birer abi-abla olarak, birer kardeş-arkadaş olarak olanları değerlendirmeyi deneseniz. Anlamanızı ya da onları desteklemenizi istiyor değilim, sadece anlamaya çalışıp kendi hallerine bıraksanız o da yeter.
Bu ülkede şiddete, teröre, karışıklığa gerçekte neden olanın sabahın beşinde evinden yaka paça aldığınız, ardından da delil diye sadece kitaplarını toplayabildiğiniz uyku mahmuru çocuklar olduğuna inanacak kadar bağnaz değilsiniz biliyorum. Seksenli yıllardan sonra bu tür hamlelerin aslında gerçekte neyi örtbas etme çabası olduğunu hepiniz biliyorsunuz biliyorum. Bugün göz altına alıp yarın da üniversitelere polis sokarak her gün o çocukları sindirmek için dövmek istemenin ne kadar mantık dışı olduğunun siz de farkındasınız biliyorum. Biliyorum da anlamıyorum neden o zaman bırakıyorsunuz da yapsınlar? 
Kılıç: Adaletin verdiği cezaların caydırıcılığını temsil ediyordu ama pala bunu geçersiz kıldı.
Terazi: Adaletin dengeli dağıtımını temsil ediyordu ama bayrak satan abiyi tutuklamanız bunu geçersiz kıldı.
Kadın ve bakire olması: Adaletin bağımsızlığını temsil ediyordu ama tecavüz sanıklarını serbest bırakmanız bunu geçersiz kıldı.
Gözlerinin bağlı olması: Tarafsızlığını temsil ediyordu ama bizden olmayan ölsün tavrınız bunu geçersiz kıldı.
Themis, aramızdan darp edilmiş, yağmalanmış, ırzına geçilmiş, elleri boş ve gözleri açık olarak ayrıldı.
Ruhuna el fatiha...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder